Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Představte si, že by vám někdo ukradl ze sklepa kolo, a ještě ten večer by se u vás zastavil soused a omluvil se za to.

Řekli byste, že se tím k oné krádeži přiznal?

Kdybyste oba žili v kanadském Ontariu, tak ne: v roce 2009 tam totiž začal platit Apology Act, podle kterého jenom samotná omluva ještě neznamená přiznání viny. 

Když tenhle zákon schválili, vyvolalo to docela velkou vlnu reakcí. Spousta novinářů ucítila příležitost utahovat si z kulturního stereotypu, že Kanaďané se pořád za něco omlouvají. To je pro ně totiž stejně typické jako javorový sirup.

Protože si ale nechci hrát na žádného armchair psychologa, spíš než do hlubin duše kanadského národa bych se radši podíval na to, jak omluvy v angličtině fungují. Slovo sorry je totiž trochu jiné než naše „omlouvám se“. Koneckonců, upřímnou soustrast v angličtině většinou vyjadřujeme frází I’m sorry for your loss — a kdyby v ní to sorryvyjadřovalo omluvu, spíš než na pohřeb by vás pozvali na policejní služebnu.

I’m sorry má zkrátka mnohem blíž k „je mi to líto“. Tady je pár ukázkových vět s nejčastějšími kolokacemi:

II.

Sorry je opravdu univerzální slovo. Není ale zdaleka jediné, po kterém můžete sáhnout, když se v angličtině chcete za něco omluvit:

1️⃣ My apologies (k omlouvání se vždycky používá v množném čísle) nebo I apologisemá mnohem blíž k našemu „omlouvám se“. Je to formálnější způsob, jak vyjádřit lítost nad něčím, co jste provedli: 

2️⃣ Excuse me přijde vhod hned v několika situacích: když někoho potřebujete vyrušit, abyste se ho mohli na něco zeptat & taky když se nedopatřením dopustíte nějakého faux pas — třeba dupnete-li na něčí nohu. Je to ale i způsob, jak dát někomu najevo, že podle vás mele nesmysly:

3️⃣ A konečně my bad funguje podobně jako my apologies. Je ale naopak hodně neformální, takže spíš než do zasedačky se hodí někam do baru:

To je pro dnešek všechno. Užijte si poslední zářijový týden & v pondělí zase na přečtenou! 🙂

Tom

P.S. stool sample

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: