Naletěli jste na fotku papeže v übercool péřovce, která minulý týden obletěla svět & kterou ve skutečnosti vygenerovala umělá inteligence?
Jestli jo, nezoufejte. Rozhodně nejste sami.
A jestli ne, zase si moc nefanděte. Dřív nebo později na něco dostanou i vás.
S dezinformacemi se teď nejspíš roztrhne pytel, a tak jsem si říkal, že se podíváme na to, jak o nich mluvit v angličtině.
Na výběr máme hned ze dvou slov: misinformation a disinformation. Obě se dají do češtiny přeložit jako dezinformace, synonyma to ale úplně nejsou.
Misinformation
Misinformation je obecnější — označuje se tak jakákoliv nesprávná informace, kterou někdo šíří:
- The article contained so much misinformation that it was difficult to distinguish fact from fiction. (Článek obsahoval tolik dezinformací, že bylo obtížné rozlišit fakta od fikce.)
- Social media has become a breeding ground for misinformation, particularly during times of crisis. (Sociální média se stala živnou půdou pro dezinformace, zejména v době krize.)
Disinformation
Abyste něco mohli označit za disinformation, potřebujete k tomu nahlédnout do duše tomu, kdo tu konkrétní dezinformaci posílá do světa. Říkáme tak totiž nesprávným informacím, které někdo šíří záměrně, aby dosáhl svého:
- Propaganda campaigns often rely on disinformation to manipulate public opinion. (Propagandistické kampaně často využívají dezinformace k manipulaci s veřejným míněním.)
- The government was accused of spreading disinformation to conceal its true intentions. (Vláda byla obviněna z šíření dezinformací, aby zakryla své skutečné záměry.)
Shrnutí
- misinformation = dezinformace
- disinformation = dezinformace, kterou někdo záměrně šíří s nějakým nekalým úmyslem
II.
Když vám v Anglofilovi něco doporučuju, snažím se brát ohledy na vaše diáře. Je mi jasné, že i bez kupy odkazů ode mě toho máte až nad hlavu, takže si každý pečlivě rozmýšlím & opravdu dlouhým věcem se většinou vyhýbám.
U téhle dvouačtvrthodinové přednášky Adama Gebriana o Londýně ale musím udělat výjimku. Je totiž skvělá. Nečekejte žádný Tower Bridge nebo Big Bena, ty zná každý. Vydáte se po architektonických zajímavostech v londýnské ZOO nebo třeba brutalistických krásách Barbicanu.
Je tam toho tolik, že se můj wishlist pro příští návštěvu Londýna dost nebezpečně nafouknul. Ale tak to má asi být. Jak říkal Samuel Johnson — kdo je unaven Londýnem, je unaven životem.
III.
A na závěr něco, o čem si určitě budete myslet, že je to přinejmenším misinformation, ale přísampánbu, je to pravda: narazil jsem na aprílový vtípek, který se povedl.
Je z dílny Duolinga, které se rozhodlo vytvořit vlastní reality show. Je téměř k nerozeznání od Love Islandu, jen s jedním háčkem: nikdo tam nikomu nerozumí, protože každý soutěžící mluví jiným jazykem.
Skoro mě mrzí, že je to jenom žert, na tohle bych se rád podíval. Musíme si ale vystačit s trailerem.
To je pro dnešek všechno. Mějte se krásně & v pondělí (na Velikonoce si volno neberu, takže už 10. dubna) zase na přečtenou! 🙂
Tom
P.S. whales from England