Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Jestli vám části dnešního čísla budou povědomé, máte výbornou paměť. Pro většinou kousků jsem totiž sáhl do hlubin anglofilního archivu. Ale nebojte, the event of the week samozřejmě nevynecháme.

I.

Forth Bridge is down.

Jak ví každý, kdo se díval na poslední sérii The Crown, úmrtím významných členů britské královské rodiny se dávají krycí jména podle různých mostů. V pátek ráno se spustila akce s označením Forth Bridge. Vévodovi z Edinburghu by v červnu bylo rovných 100 let.

Jestli se vám zatím podařilo utéct před závalem předpřipravených vzpomínkových článků, zkuste tenhle na The Conversation (⭐ zhruba 1000 slov na úrovni C1). Moc hezká je taky tahle galerie na webu BBC.

O Forth Bridge se v některých kruzích mluví jako o takové generálce na London Bridge, což bude (doufejme, že až za hodně dlouho) the death in the family. Už před časem jsem psal o tomhle skvělém long-readu v Guardianu (je k dispozici i v audio verzi), který se přípravám na přesun koruny z jedné hlavy na druhou věnuje:

II.

Písničce, kterou nemůžete dostat z hlavy, se v angličtině říká earworm. Podle mě by měl existovat i factworm nebo thoughtworm pro věci, nad kterými nemůžete přestat přemýšlet. Pro mě je to třeba fakt, že drtivá většina lidí má statisticky nadprůměrné množství rukou.

Je to kvůli tomu, že prakticky nikdo se nenarodí tříčivíceruký, zatímco lidí, kteří o jednu či obě ruce v průběhu života přijdou, je sice málo, ale ne nula. A tak má člověk průměrně 1,9998 rukou.

Tohohle factworma mi do hlavy nasadil YouTube kanál Economics Explained, který můžu vřele doporučit všem, protože:

  1. se dozvíte spoustu zajímavostí o ekonomii – od toho, jestli je příjmová nerovnost opravdu problém až po to, proč někdo dá půl miliardy dolarů za obraz
  2. můžete pracovat na své schopnosti porozumět australské angličtině (fakt, že jsem si první dvě videa myslel, že za kanálem stojí Němec, jsem se rozhodl přisuzovat své neschopnosti rozlišovat nebritské přízvuky, ne tomu, že mám v hlavě stereotyp „je to o byznysu = mluví Němec“)

A když už jsme u těch červů: knihomolům se v angličtině říká bookworms.

III.

Když jsem před časem narazil na tuhle diskusi na redditu, z naprostého nadšení jsem rychle přešel do zoufalství – větu „Tohle by byl super článek do Anglofila!“ jsem si totiž při jejím čtením řekl nejdřív jednou, pak dvakrát, pak desetkrát… you get the picture (určitě mi rozumíte).

A tak mě napadlo, že by vůbec nebylo od věci rozebrat si všechny ty zajímavosti pěkně v jednom článku.

Celá diskuze je věnovaná pet peeves – úplným maličkostem, které ale člověku dokážou pořádně nadzvednout mandle. Odstartovala ji otázka „What is the pettiest, silliest, most meaningless hill you are willing to die on?“:

Ale teď k samotnému obsahu. Kromě evergreenů jako poslouchání hudby z repráčků telefonů na veřejnosti a žvýkání s otevřenou pusou lidem vadí spousta jazykových „nešvarů“. Tady je pár mých favoritů:

To je pro dnešek všechno. Příští týden vychází Anglofil 100, do kterého chystám pár novinek — I heard you loud and clear: šedivé odkazy v newsletteru nechcete. 😅

V pondělí zase na přečtenou!

Tom

P.S. learning by doing

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: