Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

První půlka července už je skoro za námi. 🙂 Fun fact: věděli jste, že touhle dobou se v některých zemích slaví Christmas in July? Docela big deal je to na jižní polokouli, kde teď mají zimu, která se k vánočním oslavám hodí tak nějak víc než čtyřicítky, Vánoce v červenci se ale slaví i ve Spojených státech a Británii. Můj vnitřní cynik si vždycky myslel, že tenhle svátek vymyslely obchoďáky, jeho historie ale podle všeho sahá docela daleko do minulosti.

Enjoy! 🙂

I

Pro české příslovce nahlas má angličtina dvě různá slova, mezi kterými je potřeba správně vybrat. První z nich je aloud – to znamená nahlas ve smyslu ne úplně potichu/slyšitelně. Můžete ho použít, třeba když chcete někoho poprosit, aby něco přečetl nahlas:

A jestli jako já trpíte samomluvou, můžete tomu říkat thinking aloud– najednou nebudete znít jako blázen, ale jako intelektuál:

Loudly se zase bude hodit, když budete chtít říct, že je někdo hlasitý nebo dokonce hlučný:

Drobný tip na závěr: až budete chtít někoho poprosit, jestli by nemohl mluvit trochu víc nahlas, můžete sáhnout po frázovém slovesu speak up: Could you speak up? I can’t hear you over the fan. (Mohl bys mluvit hlasitěji? Neslyším tě přes ten větrák.)

II

Používáme ji všichni, domov poznáte podle toho, že vám tam k ní automaticky připojí váš mobil, někteří z vás si díky ní čtou dnešního Anglofila.

Napadlo vás ale někdy, co ta čtyři písmena ve Wi-Fi vlastně znamenají? Na internetu najdete celou řadu teorií. Nejrozšířenější je asi ta, podle které je to zkratka slov Wireless Fidelity (fidelityznamená věrnost/přesnost/oddanost).

Tahle teorie je ale (stejně jako všechny ostatní) špatně. Wi-Fi totiž ve skutečnosti neznamená vůbec nic. S názvem přišla někdy na konci 90. let americká společnost Interbrand, která dostala za úkol vymyslet něco, co bude trochu chytlavější než oficiální název IEEE 802.11b Direct Sequence (představte si ty pasivně-agresivní cedule v hospodách: „IEEE 802.11b Direct Sequence nemáme, povídejte si spolu“).

Ta teorie s Wireless Fidelity ale není úplný nesmysl. Podle Wikipedie se Interbrand inspiroval u hi-fi, kde to fi opravdu znamená fidelity.

III

Minule jste si v Anglofilovi mohli přečíst, že se home office v Česku používá jinak než ve většině anglicky mluvících zemí. Podobných specialit najdeme víc. Jednou z těch, které nejednoho anglofila nadzvednou ze židle, je česká výslovnost slova event.

[Ívnt] ani [ívent] to není, a to ze dvou důvodů: začátek se vyslovuje krátce a přízvuk je až na druhé slabice. Správná výslovnost je proto [ɪˈvent] nebo [əˈvent]. Jestli tyhle výslovnostní klikyháky nemusíte, tady si můžete poslechnout pár nahrávek.

IV

V jednom z prvních čísel Anglofila jsem sdílel tenhle skvělý článek na Guardianu o tom, co všechno se stane, až zemře královna Alžběta. Bude se toho muset změnit opravdu hodně – od portrétů panovnice v celé řadě oficiálních budov po hymnu (z God save the Queen se stane God save the King).

Všechny tyhle změny budou docela drahá legrace, jednu z nich ale Britové pocítí ve svých peněženkách ještě výrazněji: začnou se jim tam totiž objevovat bankovky a mince s portrétem nového krále (šestiminutové video na YouTube). Podle všeho je nečeká žádné hromadné nahrazování, obměna bude postupná. Ono by to ani nebylo praktické, v současnosti je v oběhu zhruba 30 miliard mincí s královninou podobiznou (a to jsem si myslel, že mám v mobilu moc selfíček).

Mimochodem, britské libry nejsou jediná měna, kterou po smrti královny čekají změny. Alžběta je vyobrazena taky na některých kanadských, australských a bůhvíjakýchještě bankovkách. Zrovna na těch australských se ale princ Charles možná moc neohřeje: už nějakou dobu se spekuluje, že konec vlády současné královny by mohla být ideální příležitost pro to, aby se z Austrálie stala republika.

To je pro dnešek všechno. Díky & na přečtenou zase v pondělí v šest! 🙂

Tom

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: