Tohle je číslo Anglofila, každopondělního newsletteru o angličtině & Británii. Jestli se vám bude líbit, tady se můžete přihlásit k odběru.

Hello there!

Sice mi to trvalo déle, než bych si přál, ale Anglofil je zpátky. A tentokrát už bez pauz — své digitální volno jsem využil k tomu, abych si připravil pár čísel do zásoby, takže už všechno nebude záviset na tom, kolik mám o tom kterém víkendu volného času.
Je mi jasné, že dneska nemáte na studium angličtiny ani pomyšlení, takže jsem připravil takové odlehčenější číslo: mám pro vás čtení o jedné britské tradici, několik angličtinářských vánočních tipů a pár odkazů na zajímavé čtení, kdybyste náhodou potřebovali pauzu od všech těch svátečních radovánek (nebo svých příbuzných 😉).

Enjoy!

Vánoční angličtinářská kápézetka:

Královniny vánoční projevy

Vánoční projev britského panovníka je skorokaždoroční (jo, zase jsem se začal učil německy) tradice, kterou odstartoval už dědeček současné královny, Jiří V., když ho k tomu přemluvila tenkrát docela nová organizace jménem BBC.
Úplně první vánoční poselství pro krále napsal Rudyard Kipling, kterého možná znáte jako autora Knihy džunglí. Začínalo takhle: „I speak now from my home and from my heart to you all; to men and women so cut off by the snows, the desert, or the sea, that only voices out of the air can reach them“. Projev byl úspěšný, postupně se z něj stala tradice, která byla přerušena jen několikrát — třeba když Alžbětin strýček abdikoval, aby si mohl vzít rozvedenou (skandál!) Američanku (SKANDÁL!!).
Současné projevy už nepíší slavní autoři, královna na nich údajně pracuje sama s týmem svých poradců. V padesátých letech se původně rádiový projev přesunul na obrazovky, což královna využívá k tomu, aby světu ukázala, že má opravdu hodně fotek svých příbuzných. Natáčí se většinou pár dní před Vánoci v některém z královniných sídel a do světa je vypouštěn 25. prosince ve tři odpoledne. Tenhle čas byl zvolen, aby se projev vysílal v aspoň trochu rozumný čas ve všech zemích Commonwealthu (při tomhle plánování moc nepomáhá, že je královna hlavou státu v Kanadě i v Austrálii).
Mimochodem, BBC už není jediná stanice, která projev natáčí. Od roku 1997 se pravidelně střídají s ITV. Zlí jazykové tvrdí, že to byla taková menší pomsta za to, že BBC odvysílala rozhovor s princeznou Dianou o jejím vztahu s princem Charlesem.
Ale nebojte, jestli si chcete projev v rámci procvičování angličtiny poslechnout, nemusíte být v Británii. Královská rodina jde (alespoň co se technologií týče) s dobou a budete se na něj moct podívat živě na jejich YouTube kanálu. Dokonce tam najdete i ten loňský. O královniných vánočních projevech si můžete víc přečíst na Wikipedii, kde je i přehled všech projevů od toho prvního v roce 1932 až po loňský (protože samozřejmě že je, na Wikipedii je totiž všechno).

Tip: Když potřebujete víc kontextu

Slovníky jsou skvělá věc, mají ale jednu vadu: když v nich nějaké slovo nebo frázi najdete, pořád vám nemusí být úplně jasné, jak a v jakém kontextu se používá. Online slovníky využívají toho, že nemusí šetřit místem, a snaží se aspoň zobrazit pár ukázkových vět, to ale vždycky nestačí.
Většina lidí řeší podobné situace tak, že frázi prostě zadá do Googlu, a podívá se, jak ji používají ostatní. To je sice skvělá pomůcka, Google ale bohužel nerozlišuje, jestli je ta která věta příkladem obvyklého použití, nebo jenom osobním vrtochem jejího autora.
No a od toho je tu ludwig.guru. Prohledává spolehlivé zdroje (vesměs online deníky a podobně) a výsledky vám hezky zvýrazní, takže hned najdete, co hledáte. Až příště nebudete vědět, s jakou předložkou se nějaká fráze používá, zkuste mu dát šanci.

Jinde

To je pro dnešek všechno. Krásné svátky, happy holidays & napřečtenou příští pondělí! 🎄

Tom

Líbil se vám Anglofil?

Tak to byste ho měli začít odebírat! 🙂 Každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii: