Kde se vzal Union Jack?

Union Jack je jedna z vlajek, které zná snad každý na světě. Denně si tisíce a tisíce turistů vozí z Británie hrnečky, klobouky, oblečky pro psy a bůhvíco ještě potištěné britskou vlajkou. Kde se ale tenhle světoznámý symbol vzal?

Union Jack, Union Flag… jak se ta vlajka sakra jmenuje?!

Nejprve si pojďme vyjasnit, jak té vlajce správně říkat. Union Jack? Union Flag? Je to víceméně jedno, oba názvy jsou naprosto správné, jen Union Jack se používá podstatě častěji.

Existuje docela zakořeněná představa, že Union Jack je nepřesný název, protože tak se přece té vlajce říká, když vlaje na lodi. To není tak úplně pravda. Parlament Spojeného království už v roce 1908 jednoznačně prohlásil, že britské vlajce se Union Jack říkat může. Je ale fakt, že tenhle název má svůj původ v námořnictví: jack se říká vlajkám umístěným na stěžni lodě.

Jak Union Jack vznikl?

První vlajka připomínající současný Union Jack vznikla v roce 1606. Tři roky předtím se králem Anglie stal Jakub I. Stuart. Háček byl v tom, že Jakub byl v době své korunovace anglickým vladařem už několik let králem Skotska. Došlo tedy k tomu, že Anglie a Skotsko měly stejného krále. A Great Union Flag z roku 1606 měla zdůraznit právě toto spojení celé Británie pod jednoho panovníka. Od té doby se vlajka několikrát změnila, ale k další (a doposud poslední) velké změně Union Jacku došlo v roce 1801, když se Velká Británie spojila s Irskem.

Současný Union Jack jsou v podstatě tři různé vlajky v jednom. Najdete v něm vlajku Anglie, Skotska a Severního Irska. Každý z těchto států má na své vlajce kříž nějakého svatého. Konkrétně je to kříž svatého Jiří pro Anglii, kříž svatého Ondřeje pro Skotsko a kříž svatého Patrika pro Severní Irsko (jo, toho svatého Patrika).

Zdroj: Wikimedia, upraveno

Možná si říkáte, kam se poděl Wales. No, nejste sami. Wales v Union Jacku opravdu chybí, pravděpodobně proto, že si ho Anglie podmanila mnohem dřív než ostatní státy Spojeného království. Každopádně celkem dost Velšanů podporuje snahy o to Wales nějak do Union Jacku začlenit. Podle jejich představ by mohl vypadat třeba takhle:

Zdroj: Wikimedia

Jak se Union Jack propašoval do dalších vlajek

Určitě jste si už někdy všimli, že některé státy mají v levém horním rohu malého Union Jacka. Jedná se o pozůstatek z dob, kdy tyhle země byly britskými koloniemi. Dodnes přežívá například ve vlajkách Fidži, Nového Zélandu a Austrálie.

Vlajka Austrálie

Jak Union Jacka správně vyvěsit?

Vyvěsit správně britskou vlajku je docela oříšek. Rozdíly mezi stranami jsou docela malé, takže je snadné je přehlédnout. Správně vyvěšený Union Jack se nejlépe pozná podle horního levého rohu:

Přijde vám to skoro stejné? Nebojte, Britům taky. Podle Daily Mailu víc než polovina Britů nedokáže poznat, kdy Union Jack vlaje správně. Fun fact: Mnohem přísnější přístup mají k názvu vlajky. Podle stejného článku 49 % Britů říká své vlajce Union Jack, 27 % Union Flag. Jenom 16 % si (správně) myslí, že přijatelné jsou oba názvy.

Líbil se vám tenhle článek?

Tak to byste měli začít odebírat Anglofila! 🙂 Je to můj newsletter, ve kterém vám každé pondělí v šest ráno vám pošlu kupu zajímavostí o angličtině a Británii přímo do vaší e-mailové schránky: